FacebookTwitter

Relacja – edycja 2016

W dniu 16 marca 2016r. odbył się V Pomorski Kongres Project Management w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni organizowany przez Pomorską Grupę Regionalną IPMA Polska.

Wszyscy goście zostali przywitani przez Pana Sławomira Ostrowskiego – Przewodniczącego Pomorskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska oraz Panią Izabelę Robaszkiewicz – Project Managera Kongresu. Pierwszą prelekcję wygłosił Pan Sławomir Halbryt – Prezes SESCOM S.A. i dotyczyła ona zarządzania projektami w praktyce. Otwartość na zmiany i podejście procesowe to jedne z głównych pojęć, które pojawiły się podczas wypowiedzi.

Początek trzyletniej intensywnej pracy, wielkie konstrukcje, ciężkie maszyny – to elementy kolejnej prezentacji wygłaszanej przez Pana Grzegorza Hrycynę – Dyrektora Biura Zarządzania Projektami w Grupie LOTOS S.A. Mowa oczywiście o nowej inwestycji realizowanej przez Grupę, projekcie EFRA, czyli Efektywnej Rafinacji.
Pan Adam Ażgin – Dyrektor ds. Sprzedaży Bankowość Przedsiębiorstw, z kolei w swojej prelekcji poruszył tematykę możliwości wspierania klientów przez Alior Bank S.A., w zakresie strukturyzacji projektów inwestycyjnych.

Ostatnim prelegentem zamykającym prezentacje na sali głównej był Pan Łukasz Sienkiewicz – Członek Zarządu ds. Grup Regionalnych, który w ciekawy sposób przedstawił drogę project managera oraz możliwości rozwoju poprzez współpracę i działanie w IPMA Polska.

Drugą część programu stanowiły sesje tematyczne podzielone na dwa bloki czasowe. W pierwszym bloku wystąpiła Pani dr Monika Woźniak z Uniwersytetu Gdańskiego z tematem z zakresu narzędzi IT w PM oraz Pan Jacek Zgutczyński – bezpieczeństwo projektów. Uczestnicy sesji dowiedzieli się między innymi jaki styl zarządzania stosują, na co zwracać uwagę przy zawieraniu umowy
z outsourcingiem, czy też jakie są najważniejsze ryzyka przy rozwijaniu ERP.

Po lunchu, dla rozruszania uczestników, organizatorzy przygotowali specjalny punkt programu
o tajemniczej nazwie BUDZIK. Teraz już wiadomo, co się pod nią kryło. Była to forma gry kalambury połączona z budową głównego hasła na makiecie trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Główne hasło odgadł Pan Grzegorz Hrycyna i brzmiało ono „PKM łączy Kaszuby z Bałtykiem”.

Kolejny blok zawierał trzy sesje tematyczne. Pan Jacek Kobiela odniósł się do ryzyka projektowego na przykładzie wspomnianej w budziku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Była to sesja w zakresie bezpieczeństwa projektów. Projekty IT omówił Pan Łukasz Sienkiewicz prowadząc warsztat Pizza Kanban Game, podczas którego uczestnicy tworząc pizze uczyli się pracy z priorytetami, elastyczności na zmienność wymagań klienta, czy też opanowania mimo ograniczeń zasobowych. Natomiast Pan Arkadiusz Sylpaczuk poruszył zagadnienie związane z badaniami i rozwojem w temacie prelekcji „Inicjowanie projektów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach z perspektywy kompetencji behawioralnych”.

Na koniec przeprowadzony został wykład podsumowujący wygłoszone prelekcje, w rozmowie moderowanej przez Pana Michała Goliana – jednego z organizatorów Kongresu.

Dzień został zwieńczony w restauracji Panorama Gdynia, gdzie podano pyszne dania, a widok z okna na morze uprzyjemniał prowadzone rozmowy.

Podsumowanie dnia znalazło również swoje odbicie w filmiku, do obejrzenia którego organizatorzy serdecznie zachęcają:

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress