FacebookTwitter

Relacja – edycja 2013

Odpowiednie zarządzanie projektami realizowanymi w przedsiębiorstwie zwiększa jego efektywność, jak również może znacznie wspomóc jego rozwój. Wszystko zależy od kilku podstawowych czynników, z których jednym z najważniejszych jest właściwy dobór metody zarządzania projektem. Projekty zmieniające obraz Pomorza były podstawą do odkrywania kolejnych Obliczy Project Management. O sytuacji rynkowej Project Managerów rozmawiali w Gdańsku w piątek 4 października specjaliści w tej dziedzinie podczas III Pomorskiego Kongresu Project Management.

 

 

W piątek 4 października w Olivia Business Centre odbył się III Pomorski Kongres Project Management, w trakcie którego eksperci z zakresu zarządzania projektami rozmawiali o znaczeniu dobrych praktyk zarządczych dla biznesu oraz rynku pracy. Jak wskazali prelegenci, zauważyć można coraz większe zainteresowanie oraz znaczenie zarządzania projektami w różnego rodzaju przedsięwzięciach biznesowych i inwestycyjnych. Firmy coraz częściej szukają specjalistów, którzy będą w stanie poprowadzić projekt do zamierzonego finału. 

 

Członek Zarządu International Project Management Association Polska [IPMA Polska], Krzysztof Krzyżanowski zaznaczył, że mimo rosnącego zapotrzebowania, w Polsce wciąż mamy małą liczbę certyfikowanych Project Managerów. Wskazał jednak, że wiele nadrobiliśmy w stosunku do pozostałych wysoko rozwiniętych krajów świata, dzięki czemu nasze przedsiębiorstwa dorównują a nawet przewyższają zagranicznych konkurentów pod względem dojrzałości projektowej.

 

Polska staje się jednym z liderów pod względem lokalizacji tzw. centrów usług wspólnych, gdzie zarządzanie projektami i procesami ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania dużych międzynarodowych marek – podkreślił Grzegorz Albinowski z Neoris Hungary/BPUG Polska, jednocześnie stwierdzając, że Trójmiasto jest jedną z głównych lokalizacji, gdzie takie centra powstają. Zwrócił również uwagę na sposób budowania takich centrów, gdzie należy szczególny nacisk położyć na jakość oraz zarządzanie ryzykiem projektowym, wynikających z uzgodnionego kontraktu.

 

Według badań, 70% realizowanych dziś projektów w różnych sektorach gospodarki nie dociera z sukcesem do finału – oto teza postawiona przez Monikę Bogdanowicz, prowadzącą dyskusję panelową. Zdaniem gości biorących udział w panelu dyskusyjnym, pierwszym z czynników jest brak odpowiedniego zarządzania ryzykiem. Określenie wszystkich zagrożeń, które mogą wystąpić jeszcze przed realizacją projektu oraz wyznaczenie kierunków działań, gdy taka sytuacja wystąpi jest bardzo ważne. Marzenna Krefft, Wiceprezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy podkreśliła, że właśnie ten element stał się kluczowy przy budowie pasażerskiego terminalu lotniczego T2 w Gdańsku. Z kolei Sławomir Halbryt, Prezes firmy SESCOM zaznaczył, że w projektach informatycznych największe ryzyka znajdują się na poziomie umów, w których dokładne określenie przedmiotu projektu i finalnych oczekiwań decyduje o powodzeniu realizacji. 

 

III Pomorski Kongres Project Management otwiera IV już roczny cykl regionalnych wydarzeń o charakterze wykładów seminaryjnych, dyskusji oraz warsztatowych spotkań biznesowych, realizowanych w ciągu całego roku przez Pomorską Grupę Regionalną IPMA Polska oraz PM in Touch. 
-Tegoroczna konferencja, przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Tu należy podkreślić wysoki poziom merytoryczny zaproszonych gości, wysoką frekwencję uczestników oraz aktywny udział w dyskusji. To właśnie buduje społeczność Project Management na Pomorzu – stwierdza Grażyna Stefaniszek Przewodnicząca Pomorskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress